RTG zębów jest badaniem obecnie bardzo powszechnym oraz dostępnym w wielu klinikach dentystycznych. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami o nich, aby nie było żadnych wątpliwości.
Jak wygląda rentgen zębów?
Gdy rentgenowskie promieniowanie przenikają przez naszą jamę ustną, to zęby oraz kości pochłaniają znacznie więcej promieniowania niż tkanki miękkie czy też usta. Dlatego właśnie są one na rentgenowskich zdjęciach znacznie jaśniejsze. Powierzchnie, które są dotknięte próchnicą zębów oraz miejsca zainfekowane są znacznie ciemniejsze. Nie pochłaniają one już tyle promieniowania.
Co jaki czas robić rentgen zębów?
Wszystko jest zależne od stanu indywidualnego naszej jamy ustnej. Jeśli mamy spore problemy z próchnicą, to stomatolog może nam nawet proponować prześwietlenie raz na rok. Dzięki temu ma możliwość zidentyfikowania chorych miejsc oraz wyleczenia ich, zanim próchnica zacznie w nich się w dalszym ciągu rozwijać. Lekarz prawdopodobnie będzie zalecał częściej wykonywanie zdjęć rentgenowskich u dzieci, jak i także u nastolatków, ponieważ ich szczęki oraz zęby nie są w żadnym wypadku jeszcze rozwinięte w pełni. Poza tym stomatolog robi dokładne prześwietlenie przed wyrwaniem czy też przed leczenie kanałowym.
Jest oczywiście jeszcze kilka innych sytuacji, w których także wykonywane jest prześwietlenie. Jeśli zmieniamy dentystę, to nowy stomatolog również chce wykonać RTG zębów. Na podstawie tego badania może ocenić stan naszych zębów oraz rozpoznać problemy ewentualne. Nie stresujmy się przed badaniem. Jest ono bezbolesne. Pocieszą Cię wszelkie informacje, które znajdziesz tutaj www.rentgen-krakow.pl
Co zobaczymy na zdjęciu rentgenowskich?
Na podstawie rentgenowskiego obrazu dentysta jak najbardziej jest w stanie uzyskać bardzo cenne informacje o stanie dziąseł oraz zębów pacjenta. Informacje tego rodzaju pozwolą nam na zaplanowanie dalszego leczenia. Poza tym RTG pomoże naszemu lekarzowi zauważyć infekcje ewentualne, ropnie czy też niewielkie gusty oraz cysty. Rentgenowskie prześwietlenie pomóc może także zidentyfikować wszelkie nieprawidłowości oraz także niepokojące objawy w jamie ustnej. Możemy tutaj wymienić chociażby zatrzymane ósemki, a więc zęby mądrości.